Kis-, és középvállalkozói szegmens szereplői tőkeellátottságának javítására városi tőkealapot hozott létre a Magyar Fejlesztési Bank Investment Zrt. /MFBI/ Debrecenben. A tízmilliárd forintos tőkével induló Debrecen Városi Tőkealap /DVTA/ 12 éves futamideje alatt projektenként 200 millió és egymilliárd forint közötti tőkét kíván kihelyezni a célpiacra – jelentette be Sipos-Tompa Levente az MFB elnök-vezérigazgatója tegnap Debrecenben.
Az októbertől induló alapot az MFB saját forrásból finanszírozza. Ebben különbözik a korábban Kecskeméten létrehozott költségvetési forrásból feltöltött tőkealaptól. A DVTA kizárólag debreceni és hajdú-bihari székhelyű növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások finanszírozásában vesz részt . A szektor semleges tematikus magántőkealapként életre hívott alap tőkéjét az igények függvényében emelik - közölte a bank első embere.
Bugár Csaba, az MFB Investment Zrt. vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy az alap mellett befektetési bizottság működik, amelynek két tagját az önkormányzat, egy tagját pedig, az MFBI delegálja. E konstrukció magyarázata, hogy olyan növekedési potenciállal rendelkező vállalkozásokat kívánnak támogatni, amelyek tevékenysége szervesen illeszkedik a város gazdaságfejlesztési tervébe. A DVTA befektetési periódusa hét év, a futamidő végén profitot kívánnak elkönyvelni. Az alap adminisztrációját MFBI végzi.
A DVTA létrehozása kapcsán Papp László polgármester úgy fogalmazott, hogy a multinacionális nagyvállalatok betelepítését célzó 1.0 gazdaságfejlesztési időszak után a városban most az 2.0 szakasz következik, amikor is elsősorban azok a helyi kis-, és középvállalatok juthatnak piaci alapon többlet tőkéhez, amelyek képesek bekapcsolódni a nagyvállalatok termelési láncába. Ezzel a lánc teljessé és zárttá válik – hangsúlyozta a városvezető.
A Debrecen Városi Tőkealappal egy időben, Székesfehérvárott is indít hasonlót az MFBI, és folynak tárgyalások a nyíregyházi, miskolci és nagykanizsai, pécsi és szombathelyi városi tőkealapok létrehozásáról is. A Megyei Jogú Városok Szövetsége úgy véli, hogy városi tőkealapra mind a 23 nagyvárosban szükség lenne. Erre a szövetség rövidesen javaslatot is fog tenni – közölte Kósa Lajos társelnök.
Dombi Margit