Jelenlegi hely

A szerencse és a véletlen szerepe a generációváltásban

Bárány László, a Master Good cégcsoport elnöke
Bárány László, 365 üzleti történet, Master Good
„Számunkra a szerencse csak egy lehetőség volt. Az viszont már nem véletlen, hogy mi ezzel a lehetőséggel éltünk is.”

Szerencsés ember vagyok. Ezt sok-sok éve tudom, sőt ha kell, képes vagyok ezt bizonyítani is. A legfontosabb bizonyíték erre az, hogy a lottón soha egyetlen találatom sem volt. Hogy a sors ezen a területen nem fogadott a kegyeibe, elég korán fölismertem. Azt is mondhatnám, hogy ez így már nem is véletlen.

A családunk több generáció óta foglalkozik baromfitenyésztéssel, keltetéssel. A Master Good cégcsoport Magyarország legnagyobb baromfis vállalkozása, amelynek operatív irányítását néhány éve átadtam László és Péter fiamnak. Ők már a negyedik generáció, és az ő példájukon keresztül szeretném körbejárni a szerencse és a véletlen hatását a generációváltásra. Az egyértelműen szerencse, hogy 37 és 40 évvel ezelőtt két fiúnk született és mindkettő nyitott, érdeklődő fiatalember. Az viszont nem véletlen, hanem tudatos döntés eredménye, hogy viszonylag korán, 10-12 éves koruktól bekapcsolódtak az akkor még kis-közép méretű vállalatunk munkáiba, elsősorban nyári szünetben, de akár hétvégeken is. Ma már tudom, hogy ezt a folyamatot, amely a majdani utódok felkészítését támogatja, „bevonásnak” nevezzük a családi vállalkozásba. 

Ebben az időszakban, a ’90-es évek elején nagyot fordult a világ Magyarországon: néhány év alatt teljes nemzetgazdasági ágazatok mentek tönkre vagy olyan tulajdonosi átstrukturálódás következett be, ami addigi életünkben példa nélküli volt. Csődbe ment a hazai agrár-élelmiszeripar, új tulajdonosa lett több millió hektár szántóföldnek. És ez még csak a kezdet volt. Ezt a folyamatot nagyon nehéz egyetlen szóval jellemezni, de illik rá a „nem véletlen” és a „szerencse”minősítés is. Számunkra a szerencse csak egy lehetőség volt, az viszont már nem véletlen, hogy mi ezzel a lehetőséggel éltünk is. Cégcsoportunk ún. organikus fejlődéssel növekedett a ’90-es évek elejétől. Mi nem privatizáltunk olyan vagyonelemeket, amely más közösségé volt. Mire a rendszerváltás gazdasági értelemben is megtörtént, egyértelművé vált, hogy teljesen új világ következik: a versenypálya kiszélesedik, küzdelmesebb lesz és az alkalmazkodás képessége meghatározó lesz cégünk életében. Ezért amikor a feleségemmel úgy döntöttünk, hogy a fiúk tanuljanak egy-egy évet középiskolás korukban külföldön, ez nem véletlen, hanem nagyon szerencsés lépés volt. A pályaválasztás és a diploma utáni pályára állítás szintén szerencsés döntés, hisz mindkét fiam (László az élelmiszeripart, Péter az agrárvertikumot) azt a területet irányítja, amely tudásához, mentalitásához közel áll.

A szerencsével kezdtem, ezzel is fejezném be. 58 éves koromban indítottuk el a generációváltást. Ez 3-4 éves folyamat eredményeként visszafordíthatatlanná vált és talán kijelenthetem, hogy sikeressé. És persze, ez sem volt véletlen!