Jelenlegi hely

Mindent nem uralhatunk

Pandur Mónika, az Orvia Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója
Pandur Mónika, az Orvia Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója
„A vezetők még csapatban is magányosak. Minden terhet nem tudnak megosztani…”

 

El tudják képzelni, milyen rettenetes érzés 11 ezer víziszárnyast megsemmisíteni? Többségük egészséges, felnevelésük a munkánk. Szeretjük a ránk bízott állatokat. És egyszer csak ott a tragédia…

Hat telephelyen dolgozunk, kacsákkal, libákkal. A legszigorúbb higiéniai előírásokra figyelünk: aki a telepre érkezik, annak kötelezően hajat kell mosnia és zuhanyoznia. Utána jön a beöltözés, a fejet is sapka takarja. Nincsenek szabályszegők, mindenki érti, nem szabad kockáztatni.

És akkor jön egy madárinfluenza, a semmiből. Mi tehetetlenek vagyunk. Mindent megtettünk, és mégis… 2016-ban ez történt az egyik telephelyünkön. 11 ezer szárnyast kellett halálra ítélnünk. Nem dönthettünk másként. Az állategészségügy járványnál nem ismer kivételt a hatósági előírás. Zömmel férfivezetőkkel dolgozom, ők különösen nehezen viselték a tehetetlenséget. Kiutat kerestek. Abban a helyzetben nem volt.

Nekem sem volt egyszerű, vezetőként. Tartanom kellett a lelket mindenkiben, és keresni azt a néhány biztató szálat, ami kihoz bennünket ebből a csapásból. Például nálunk a betegség csak egy telepünket érintette, a többi öt egészséges maradt. Nem volt magyarázat, hogy miért pont az az egy, akár egy fuvallat is bevihette oda a gyilkos kórt. Mindegyik egység korszerű, jól felszerelt, 2012-től építettük, korszerűsítettük ezeket, hogy megfeleljenek a legkeményebb higiéniai előírásoknak is. Megfeleltek. A véletlennel nem tudunk mit kezdeni.

Én gyerekkoromtól sportoltam, ahogy az egész család. Sok mindent kipróbáltam, de a csapatjátékban éreztem a legjobban magam. Kézilabdáztam. Élveztem az összjátékot, azt, hogy csak együtt boldogulhatunk. Ilyennek képzeltem a vezetői munkát is. Ez alapvetően így is van, tudunk együtt küzdeni, sikert elérni. A válságban is összekapaszkodtunk. Mégis… Akkor éreztem meg igazán, hogy a vezetők még csapatban is magányosak. Minden terhet nem tudnak megosztani. Szükségem volt valamire, ami tartást ad, hogy továbbra is erős, derűlátó maradjak.

És akkor „szembejött” velem a jóga. Kikapcsol, feltölt, lelkileg, szellemileg is. Amíg jógázom, elfelejtem a világot. A gondokat. A madárinfluenzát. Ezzel megjelent a spirituális vonal, gondolkodás is az életemben. Korábban ez távol állt tőlem. Ma már természetesnek veszem, hogy mindent nem uralhatunk. Vannak fölöttünk álló dinamikák is. A madárinfluenzával ez jelent meg nálunk, hirtelen, drasztikusan. Kilencven százalékban uraltuk a terepet, de mindig lehet olyan 10 százalék, ami amire nincs hatásunk. Ezzel a tragédia helyére került a lelkemben. Megy tovább a világ. Mindenre felkészülünk. És még így is jönnek kivédhetetlen véletlenek...